22 Şubat 2010 Pazartesi

ヤマトナデシコ七変化 - Live-Action


* Japonca Adı: ヤマトナデシコ七変化 / Yamato Nadeshiko Shichi Henge
* Diğer Adları: Perfect Girl Evolution / The Wallflower
* Format: Renzoku
* Türü: Komedi
* Yayınlandığı Kanal: TBS
* Yayınlandığı Zaman: 15 Ocak 2010 - Mart 2010
* Yayınlandığı Saat: 22:00 Cuma
* Tema Şarkısı: Love yourself ~Kimi ga Kirai na Kimi ga Suki~ - KAT-TUN

Konusu:
Yakışıklılıkla kutsanmış Takano Kyohei, sürekli müşterilerin kendisine yaptığı sebepsiz davranışlardan ve çalışmaya girdiği işyerinde taciz uygulayan müdürlerden bıkmış bir üniversite öğrencisidir. Çabucak sinirlenen bir tip olduğundan, en sonunda bütün bunlara dayanamayıp etrafı bir güzel kırıp geçirdikten ya da kendine taciz uygulayanlarıda bir güzel dövdükten sonra işinden kovulur. Sonra bir gün, 3 yakışıklı erkek ile beraber yaşadığı evin sahibi bu 4 üniversitede okuyan genc'e bir teklifte bulunur. "Yiğenim Sunako'yu bir hanımefendi'ye dönüştürürseniz, evde bedavaya yaşayabileceksiniz!" Bu harika teklifi duyan Kyohei, Toyama Yukinojo, Oda Takenaga ve Morii Ranmaru, dikkatlice düşünmeden teklifi kabul ederler fakat bir sorun vardır o da hanımefendi'ye çevirecekleri kızın yüzünü uzun bir kahkülle gizleyen ve korkunç şeylere karşı hobisi olan bir kız olmasıdır. Kabul ettikleri bu teklif yüzünden, tuhaf kargaşalı yaşamlarıda böylece başlar...

Oyuncular

Kamenashi Kazuya - Takano Kyohei
Tegoshi Yuya - Toyama Yukinojo
Oomasa Aya - Nakahara Sunako
Uchi Hiroki - Oda Takenaga
Miyao Shuntaro - Morii Ranmaru
Kato Seishiro - Nakahara Takeru
Kanbe Ranko - Kasahara Noi
Osugi Ren - Shinichi (Kafe Sahibi)
Takashima Reiko - Nakahara Mine

Yorum: Yamato hayatımda live-action olmasını en istemediğim serilerden biriydi. Sunako'nun chibi halleri yansımadan Yamato'nun live-action'undan Anime'yi izleyen ve Manga'sını okuyan biri olarak ben de zevk alamayacağımı düşünmüştüm. Cidden de öyle oldu. Gördüğüm en rezil live-action uyarlamalarından biri olmuş. Hana Yori Dango ve Hana-Kimi'de manga'dan oldukça farklı drama olsalarda bu beni hiç rahatsız etmemişti ve bu iki seriyide bayılarak izlemiştim. Hana-Kimi'nin draması mangası kadar da komikti. Yamato "gerçek hayat"a aktarılması kolay olan bir seri değil ve senarist senayo'yu yeterince batırmış. Anime ile arasında olan en önemli farklılıkları söyleyeyim çünkü bu sebepler drama'dan yeterince soğumama yetti bile.

*Anime'de Sunako'nun Teyzesi'nin çocuğu yokken dramada var ve bu yüzden kendine sürekli yeni aşklar arıyor (?!)
*Anime'de karakterler lise öğrencisiyken drama'da üniversite öğrencisi.
*Anime'nin son bölümlerine doğru çıkan Sunako'nun saf arkadaşı dramada daha ilk bölümden çıkmış.
*Animede Sunako kahküllerini kızlar ona saldırdığında sinirlenip kendisi makasla keserken dramada ilk bölümde hemen hanımefendiye dönüştürülüyor ve kahkülü kesiliyor. Sunako anime'de suratını açık olarak göstermekten hoşlanmazken dramada koca alnı ortaya çıkıp duruyor.
*Dramada ikinci bölümde çıkan mantar olayı yine animenin ortalarına doğru çıkıyor ve dramada işlenen halinden biraz daha farklı.


Aslında daha yazacak çok farklılık var ama kimseyi okutup sıkmak istemiyorum. Yazdığım gibi rolünü en rezalet oynayan kişi Ooomasa Aya. Birazcık bile rolünün havasına bürünememiş. Sunako oynadığı gibi çirkin ve gerizekalı bir karakter değil. Çirkinlik kişiden kişiye değişir ama animede/mangada Sunako normalde çok güzel fakat kendiyle barışık olamayan bir kız. Oomasa Aya normalde de pek güzel bir kız değil. Sunako "Mabushiii!" diye bağırdığında seiyuu sizin kulaklarınızı tırlamalamıyor ayrıca. Kızın ses tonu çok sinir edici. Chiaki Kuriyama hem güzellik hem de oyunculuk yönünden Sunako'ya çok yakışırdı :/ Böyle rollerde küçük yaştaki beceriksiz aktristleri oynatmalarına sinir olmaya başladım. Kız yan rolleri bile yeterince iyi yapamazken ana rolü vermek kimin aklına gelmiş ona buradan selamlarımı iletiyorum... Kamenashi'ye gelirsek... Kame'nin oyunculuğunu hep dediğim gibi çok severim ama Kyouhei'ye gidecek tipte biri değil. Oyunculuğu yine diğerlerine nazaran fena olmasada başarılı olduğunu söylemekte çok abartıya kaçar. Kyouhei rolünde biraz "ruhsuzluk" havası sezdim. Verilmek istenen hissi vermeyi pek becerememiş. Ha unutmadan, Yamato'nun ana karakteri Sunako ve her şeyden daha çok ona odaklanılması lazımdı. Sırf Kamenashi oynuyor diye, Kyouhei'yi ana karakter diye oturtmalarına ve diğerlerini sadece "co-star" olarak göstermelerine acayip sinir oldum. Hikaye Sunako'nun etrafında dönerken o karakter nasıl "co-star" olarak anılabilir? Tegoshi için diyecek sözüm yok. Aralarında en iyi oynayan oydu zaten. Normalde de böyle "loli-shota" tarzında bir tip olduğu için rolünü iyi oynamış. Röportajında "Sesimi birazcık kızımsı yapıyorum o kadar" demişti zaten. Aynen dediği gibi :P Miyao Shuntaro... Bu adam neden bu kadar komik olmak zorunda XD Karizma ve sessiz bir şey sanmıştım ilk tipinden ama bayağı saf ve komik biriymiş. Ranmaru rolünü iyi diyebileceğim kadar beceremesede Ranmaru'nun sadist ve mazoşist yönünü gerçekten çok iyi oynuyor. Uchi'nin oyunculuğunu beğenmem çünkü hep "karizmatik" rollerde oynadığından bana hep aynı hissi veriyormuş gibi geliyor. Birazcık değişik rolleri denemesi lazım. Takenaga da zaten "karizma" bir karakter olduğu için buradaki oyunculuğunuda pek doğal bulmadım.

Dizi'yi 3. bölümde daha fazla daynamayarak izlemeyi bıraktım. Yamato'nun animesi'nin fan'ı olduğum için daha fazla izlemeye katlanacağımı sanmıyorum. Umarım Kimi ni Todoke'nin live-action'ı da bu kadar berbat olmaz.

Merak edenler için; Chiaki Kuriyama.


Puan: 4/10

Hiç yorum yok: